ForumCała strona

Nawigacja

Aktualnie online

Gości online: 8

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 25,387
Najnowszy użytkownik: Tyka1125

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoZarejestruj się

Odzyskaj hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Zbigniew@
22.05.2024 20:58:20
Na forum iso błąd przed <!DOCTYPE wygląda jak utf8 z BOM

JazOOn
14.05.2024 18:31:17
Znowu serwer down?

Zbigniew@
28.04.2024 21:33:51
Nareszcie udało się .V9 Document checking completed. No errors or warnings to show.

JazOOn
27.04.2024 21:35:25
Jazda. Udało się. Firma rusza.

Zbigniew@
01.04.2024 12:28:45
Wszystkiego najlepszego z okazji świąt.

Pobierz nową wersję
Pobierz podręcznik
Zobacz inne oficjalne Supporty
Statystyki supportu
PHP-Fuson PL na Facebooku

RSS

Polecamy hosting SferaHost.pl

Nawigacja

Kurs PHP-Fusion v6.01.xx - Podstawowe pojęcia + instalacja

Napisane przez jantom dnia 16 marca 2007 21:12 · 0 komentarzy · 16153 czytań · Drukuj · Facebook · Wykop

Streszczenie:

W tym fragmencie kursu zapoznasz się z podstawowymi pojęciami dotyczącymi PHP-Fusion oraz z samym procesem jego instalacji.

Wstęp

Już trochę minęło od opublikowania pierwszej części kursu. Sporo też się zmieniło w ciągu tych paru miesięcy... Kurs, który początkowo napisałem dla użytkowników jednej z moich stron, udostępniając go potem w Laboratorium MOD-ułów, stał się dość popularnym źródłem podstawowej wiedzy na temat CMS PHP-Fusion (oczywiście tylko dla polskich użytkowników). W ciągu tych paru miesięcy zmiany przeszedł również sam Fusion. Tamten kurs pisałem pod wersję 6.00.1xx. Nadszedł więc czas na aktualizację tego kursu. Obecna wersja jest przeznaczona dla użytkowników wersji 6.01.x. Jego struktura nie zmieni się zbytnio, a główny cel, jakim było wytłumaczenie obsługi Fusiona w sposób w miarę łatwy i przyjemny, pozostał. Dobra, koniec tego przynudzania, weźmy się wreszcie do pracy.

Licencja PHP-Fusion

PHP-Fusion jest wydane na licencji GNU GPL v2. Co to oznacza? Masz prawo do

  • wykorzystania Fusiona w celach zarówno komercyjnych, jak i prywatnych.
  • Możesz dowolnie modyfikować jego kod, jednak nie powinno się usuwać informacji o jego poprzednich autorach (to nie jest licencja BSD).
  • Rozpowszechniania zarówno na stronach www, płytach i dyskietkach
  • Udoskonalania i publikowania własnych poprawek czy modyfikacji.

Istnieje jedynie prośba o pozostawienie w stopce informacjiPowered by PHP-Fusion. Jest to niewielkie wymaganie, a jest ono formą nagrody dla zespołu PHP-Fusion, który pod przywództwem Nicka "Digitanium" Jonesa (pomysłodawcy i autora) włożył w stworzenie tego CMS setki godzin ciężkiej pracy.

Podstawowe pojęcia

W kursie pojawi się wiele pojęć, które dla początkujących użytkowników mogą być niejasne, niezrozumiałe bądź po prostu nieznane. W tym rozdziale opiszę właśnie te kilka podstawowych pojęć, które będą bardzo potrzebne w czasie przygody z PHP-Fusion.

PHP-Fusion

Image

Jest to system CMS, napisany przy pomocy języka PHP oraz przechowujący większość danych w bazie danych MySQL. Zaprojektowano go dla stron domowych oraz niewielkich portali/vortali, jednak nie ma przeszkód do wykorzystania go przy większych projektach. W wersji instalacyjnej zawiera podstawowe moduły tj. newsów, artykułów, nawigacji czy panel administracyjny, jednak nie jesteśmy na nie skazani. Przy pomocy dodatkowych wtyczek (zwanych Infusions) możemy go rozbudować i przystosować do naszych potrzeb o np. zaawansowany system downloadu, artykułów czy forum.

CMS

CMS to skrót od Content Management System, czyli w polskiej mowie System Zarządzania Treścią. Jest to aplikacja, zainstalowana na serwerze, której zadaniem jest właśnie zarządzanie treścią strony oraz jej generowanie. Niektórzy pomyślą, a na co mi coś takiego. A no na to, że by stworzyć stronę niewymagana jest znajomość HTML-a, Flasha czy innych tych rzeczy o których się mówi, a ty nie do końca musisz wiedzieć o czym. Korzystając z gotowego schematu masz możliwość posiadania strony, której nie zrobisz korzystając z Worda, Writera czy innych programów umożliwiających zapis do pliku *.html, z własnym forum, modułem zarządzania grafikami i czym jeszcze pomyślisz. Oprócz tego tworzenie w ten sposób strony jest prostsze dla jej administratora oraz osób, które pomagają w jej tworzeniu, dla przykładu, opublikowanie artykułu przy tworzeniu strony tradycyjnymi metodami wymaga przesłaniu treści artykułu do administratora, przystosowanie go do wyglądu strony i następnie wklejenie odpowiedniego pliku na serwer, co zabiera trochę czasu (pośrednictwo admina, czas docierania danych do niego itp.). Natomiast przy korzystaniu z CMS-a osoba uprawniona do pisania artykułu tworzy go od razu na serwerze i kiedy uzna, że jest on gotowy, publikuje go. Artykuł jest dostępny od zaraz, a admin nie jest niepotrzebnie niepokojony przez użytkownika.

Image
Schemat działania CMS

HTML

ImageHTML (ang. HyperText Markup Language, hipertekstowy język znaczników) to język składający się ze znaczników (ang. tags) stosowany do pisania stron WWW.

Ostatnią wersją HTML-a jest wersja 4.01, która próbuje wydzielić zarządzanie wyglądem strony do kaskadowych arkuszy stylów (CSS). HTML 4.01 okazał się jedynie częściowym sukcesem w dziedzinie standaryzacji, gdyż wsparcie dla CSS w większości przeglądarek było przez wiele lat niepełne i zawierało wiele mniejszych i większych niekompatybilności. Niezgodności ze standardami powoli odchodzą do przeszłości i pisanie stron obsługiwanych poprawnie przez wiele przeglądarek jest łatwiejsze niż kiedyś.

Obecna specyfikacja języka znajduje się tutaj:http://www.w3.org/TR/html401/

Więcej znajdziesz nahttp://pl.wikipedia.org/wiki/HTML

CSS

Image

Kaskadowe arkusze stylów (ang. Cascading Style Sheets, CSS) to język służący do opisu sposobu renderowania (wizualizacji) stron WWW. CSS został wypracowany przez organizację W3C w 1996 r.

Arkusz CSS to lista dyrektyw (tzw. reguł) ustalających w jaki sposób ma być renderowany przez przeglądarkę tekst znajdujący się wewnątrz danego elementu HTML/XHTML/XML lub inna część składowa dokumentu opisywana przez dany element. Ustalać można w ten sposób wszystkie właściwości odpowiedzialne za wygląd elementów HTML, takie jak rodzaj czcionki tekstu, kolor, marginesy, odstęp międzywierszowy itp. a nawet pozycję danego elementu względem innych elementów lub całej strony. Wykorzystanie arkuszy stylów daje znacznie większe możliwości pozycjonowania elementów na stronie, niż oferuje sam HTML (W3C odradza używania elementów HTML odpowiedzialnych za wygląd strony).

Więcej znajdziesz nahttp://pl.wikipedia.org/wiki/Kaskadowe_arkusze_stylów

PHP

Image

PHP (angielski akronim rekurencyjny, którego rozwinięcie to PHP Hypertext Preprocessor), pierwotnie nazwany Personal Home Page - skryptowy język programowania, służący przede wszystkim do tworzenia dynamicznych stron WWW i wykonywany w tym przypadku po stronie serwera, z możliwością zagnieżdżania (łączenia z) w HTML (bądź XHTML). Udostępniany jest na zasadach licencji open-source. Jego składnia bazuje na językach C, Java i Perl. PHP może być używane nie tylko do tworzenia stron WWW. Jego modułowa budowa pozwala także na programowanie aplikacji z interfejsem graficznym (rozszerzenie PHP-GTK), a także na wykonywanie z linii poleceń (podobnie jak Perl i Python). PHP umożliwia także współpracę z wieloma systemami relacyjnych baz danych (np. MySQL, Oracle, PostgreSQL, SQLite) oraz korzystanie z alternatywnych sposobów przechowywania danych - plików tekstowych i XML-owych. Może być uruchamiane na większości systemów operacyjnych (uwzględniając te najpopularniejsze) oraz serwerów sieciowych.

Więcej znajdziesz nahttp://pl.wikipedia.org/wiki/Php/

MySQL

Image

MySQL to obok PostgreSQL najpopularniejszy z wolnodostępnych silników relacyjnych baz danych. W odróżnieniu jednak od rozwijanego przez społeczność open-source PostgreSQL-a, MySQL tworzony jest przez pojedynczy podmiot - szwedzką firmę MySQL AB

MySQL jest dostępny na licencji GPL, jednakże można nabyć również wersje licencjonowane komercyjnie. Biblioteki klienckie są również dostępne na licencji GPL lub komercyjnej. Istnieje wymóg nabycia licencji komercyjnej jeśli zamierzamy dystrybuować aplikację komercyjną (niezgodną z licencją GPL), korzystającą z MySQL.

Więcej znajdziesz nahttp://pl.wikipedia.org/wiki/Mysql

GNU GPL

Image

Powszechna Licencja Publiczna GNU (GNU General Public License) jest jedną z licencji wolnego oprogramowania, która została sformułowana w 1988 przez Richarda Stallmana i Ebena Moglena na potrzeby Projektu GNU, na podstawie wcześniejszej Emacs General Public License. Wersja 2 licencji GNU GPL została wydana w roku 1991.

Celem tej licencji jest przekazanie użytkownikom praw do

  • uruchamiania programu w dowolnym celu (wolność 0),

  • analizowania działania programu i dostosowywania go do swoich potrzeb (wolność 1),

  • kopiowania (wolność 2)

  • udoskonalania i publikowania własnych poprawek (wolność 3) programów i kodu źródłowego tych programów, których programiści postanowili wydać je w oparciu o tę licencję.

GPL jest obecnie najpopularniejszą licencją wolnodostępnego oprogramowania.

Jej oficjalną treść znajdziesz nahttp://www.gnu.org/licenses/licenses.html, a jej nieoficjalne spolszczenie można znaleźć nahttp://www.gnu.org.pl/text/licencja-gnu.html.

Więcej znajdziesz na http://pl.wikipedia.org/wiki/GNU_GPL

Image

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Created by Arox Copyright (C) 2004
Copyright (C) 2004 - 2018 Ekipa PHP-Fusion.pl