ForumCała strona

Nawigacja

Aktualnie online

Gości online: 6

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 25,386
Najnowszy użytkownik: Hisfatt

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Zarejestruj się

Odzyskaj hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Zbigniew@
28.04.2024 21:33:51
Nareszcie udało się .V9 Document checking completed. No errors or warnings to show.

JazOOn
27.04.2024 21:35:25
Jazda. Udało się. Firma rusza.

Zbigniew@
01.04.2024 12:28:45
Wszystkiego najlepszego z okazji świąt.

JazOOn
28.02.2024 19:25:31
ja zostałem przy fusionie ale nazywa się 360. Projektowanie i druk 3d...

MajsterBieda
25.02.2024 00:12:42
Ponad 20 lat .... tosz to sioook panie.... Grin

Pobierz nową wersję
Pobierz podręcznik
Zobacz inne oficjalne Supporty
Statystyki supportu
PHP-Fuson PL na Facebooku

RSS

Polecamy hosting SferaHost.pl

Zobacz temat

 Drukuj temat
Strona internetowa bez barier
Konto ukryte
Witajcie, może to abstrakcja, ale ostatnio coraz częściej się słyszy o tzw. „Strona Internetowa bez barier”, czyli storna z możliwością obsługi dla osób niewidomych.
Na tą chwilę postawało bardzo mało takich stron.
Myślę, że to trudna sprawa i nie mam pojęcia jak i na jakiej zasadzie działa, ale myślę, że gdyby PHP-Fusion coś takiego wydało można by naprawdę zaistnieć, a i może komuś przydał by się taki mod na stronę.
Co o tym myślicie?

Link do artykułu: Strona internetowa bez barier
 
Wścibski Gość
Dodany dnia 10.05.2024 11:26:13
Pan Kontekstualny

Postów: n^x
Data rejestracji: Zawsze

Polecamy hosting SferaHost.pl
IP: localhost  
Apis
Przesadziłeś: chodzi o strony dla osób słabo widzących a nie niewidomych (niewidomy nie zobaczy kompletnie nic choćbyś wylazł z siebie - nie stworzono jeszcze ekranów Braile'a). Co najwyżej może usłyszeć niektóre treści na stronie (screenreadery).

Do rzeczy: strony bez barier zakładają możliwość włączenia dla osób słabo widzących "skórki" opracowanej w odpowiedniej skali barw, silnie kontrastujących - np. żółta czcionka na czarnym tle - oraz możliwość zmiany wielkości czcionki na większą. W PHP Fusion od dawna są już skórki ze zmianą wielkości czcionki oraz palety barw - można byłoby najwyżej jedną z palet opracować dla osób słabo widzących i już mamy stronę bez barier. Tu jest przykład: http://lodzkie.pl...nie_strony (cztery kwadraty z piktogramami po prawej stronie).

Zasadność tworzenia takich stron z przełącznikiem jest jednak mocno problematyczna i często krytykowana przez samych zainteresowanych. Szersza i bardzo pouczająca dyskusja na ten temat: http://www.golden...owidzacych
Polecam zwłaszcza to: http://dostepny.n...ja-strony/
Edytowane przez Apis dnia 28.12.2012 20:48:53
Pozdrawiam. Pomogłem? Kliknij "Pomógł" Wink
---
Żegluga śródlądowa wczoraj, dziś, jutro
 
www.zegluga-rzeczna.pl
Konto ukryte
Dziękuję za odpowiedz, dręczyło mnie to bardzo długo lecz nie potrafiłem znaleźć odpowiedzi w taki sposób jak Ty to napisałeś. Robi wrażenie Twoja odpowiedź jak i udziela wiele odpowiedzi. Lecz czy nie myślałeś by właśnie zrobić to... "Dobrze" ?
 
Apis
Windows i przeglądarki internetowe oferują sporo możliwości, dzięki którym można nieco dopasować stronę do własnych możliwości wzrokowych (powiększanie czcionki, powiększanie całej strony). Sądzę, że nie ma potrzeby opracowywać specjalnych wersji strony dla widzących słabiej - ważne jest aby starannie pisać kod i tak opracować kolorystykę strony aby zapewniać zawsze właściwy stosunek kontrastu czcionki i tła. Z tym niestety jest różnie. Widzę jeszcze dość dobrze mimo słusznego wieku, ale jak zobaczę stronę czarną z czerwoną czcionką od razu dostaję mdłości i już nie interesuje mnie treść choćby była najciekawsza. A jest takich stron bez liku - w tym dość szanowane forum http://xxxxxxx.


PW od moderatora:
  1. Ogólna uwaga - Pieka 29.12.2012 13:37

Edytowane przez Pieka dnia 29.12.2012 13:40:09
Pozdrawiam. Pomogłem? Kliknij "Pomógł" Wink
---
Żegluga śródlądowa wczoraj, dziś, jutro
 
www.zegluga-rzeczna.pl
bartek124
Strona internetowa bez barier to przede wszystkim dobrze napisana strona. HTML5 wprowadza szereg nowych elementów konkretnie opisujących treść strony. Zastąpienie bezmyślnie używanych divów, spanów konkretnymi znacznikami: <article>, <section>, <audio>, <video>, <header>, <footer> itd. O ile dla osób przeglądających strony standardowo w przeglądarce wiele się nie zmienia, to używając w prawidłowy sposób nowych elementów, umożliwimy w przyszłości odczyt strony przez osoby niedowidzące czy nawet niewidome, dzięki temu że czytnik którego użyje niepełnosprawny będzie wiedział jak przedstawić treść strony w sposób intuicyjny, np czytnik głosowy będzie mógł odpowiednio akcentować treść umieszczoną w znacznik emfazy <em> czy <strong>, a zapyta osobę czy odczytać mniej ważny content umieszczony w elemencie <small>. Przygotowywanie jakiejś specjalnej wersji kolorystycznej z dużym kontrastem nie ma raczej sensu, bo sprawe można równie dobrze załatwić uniwersalnie, choćby wtyczką do przeglądarki.
userbar_bartek124_net.png mw.gif Nie pomagam na komunikatorach oraz PW!
 
www.bartek124.net
Apis
Przepraszam, Pieka. Powinienem był użyć cudzysłowu, a adres nie był kryptoreklamą lecz li tylko przykładem. Tak czy owak wiadomo jak nie należy projektować stron.
Pozdrawiam. Pomogłem? Kliknij "Pomógł" Wink
---
Żegluga śródlądowa wczoraj, dziś, jutro
 
www.zegluga-rzeczna.pl
MeTeo
Ja osobiście nie widzę większego sensu tego projektu, nie z braku szacunku lecz po prostu... Są już takie mechanizmy. Nie najlepiej rozpowszechnione może, ale są. Ctrl + czy Ctrl rolka - skalujemy czcionkę stosownie do potrzeb bez ingerencji w kod.

Nie wiem jak w przeglądarkach, ale na iPadzie np. mogę odtworzyć tekst z strony. Nie do końca wiem jak to się dzieje, ale pojawia mi się sam artykuł, sam tekst coś jak przy "drukuj tekst" tylko konkretnie pod czytanie Wink
 
quake3000
Witam, Chciałbym na swojej stronie wprowadzić "Strona internetowa bez barier" postanowić dostosować swojego thema do wymagań, żeby strona miała wyższy kontrast, niestety nie wiem jak zmienić thema po kliknięciu w baner "Większy kontrast" aby strona zmieniła się w poprawionego thema. Czy ktoś już wdrożył na swojej stronie "strona bez barier" w php-fusion?


PW od moderatora:
  1. Przeniesienie posta - bogdan 27.03.2014 11:30
 
bogdan
W edycji profilu podaj adres strony, wersję PHP-Fusion.
Popraw posta, żeby nie trzeba było go czytać na jednym wdechu (interpunkcja i nazwa naszego CMSa).
Nie szukaj Szczęścia, lecz dawaj Je innym, a wtedy samo do Ciebie przyjdzie.
Nie ma mnie na GG. Pfft
 
dysko-patia.eu
Przejdź do forum:
Created by Arox Copyright (C) 2004
Copyright (C) 2004 - 2018 Ekipa PHP-Fusion.pl