ForumCała strona

Nawigacja

Aktualnie online

Gości online: 6

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 25,386
Najnowszy użytkownik: Hisfatt

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło



Zarejestruj się

Odzyskaj hasło

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Zbigniew@
28.04.2024 21:33:51
Nareszcie udało się .V9 Document checking completed. No errors or warnings to show.

JazOOn
27.04.2024 21:35:25
Jazda. Udało się. Firma rusza.

Zbigniew@
01.04.2024 12:28:45
Wszystkiego najlepszego z okazji świąt.

JazOOn
28.02.2024 19:25:31
ja zostałem przy fusionie ale nazywa się 360. Projektowanie i druk 3d...

MajsterBieda
25.02.2024 00:12:42
Ponad 20 lat .... tosz to sioook panie.... Grin

Pobierz nową wersję
Pobierz podręcznik
Zobacz inne oficjalne Supporty
Statystyki supportu
PHP-Fuson PL na Facebooku

RSS

Polecamy hosting SferaHost.pl

Zobacz temat

Polski Oficjalny Support PHP-Fusion » PHP-Fusion v5.00-v6.01 Support » Modyfikacje skryptów
 Drukuj temat
FURL - Friendly URL
stamp
Może dałoby się zrobić mod (jakiś prosty w instalacji tj. mało plików do przeróbki Pfft) lub Infusion, który zamiast adresów typu:
http://twojastrona.pl/articles.php?cat_id=3
pokazywałby np.:
http://twojastrona.pl/-Jakis-artykul-artcat3.html (lub coś w tym klimacie - nazwa adresu odpowiada nazwie kategorii itp.)

Taki skrypt pozwala na lepszą pozycję strony w wyszukiwarce, gdyż np. Google indeksuje duuużo więcej plików - ten skrypt istnieje dla IPB (forum Grin)
Edytowane przez stamp dnia 02.03.2006 21:19:57
 
Wścibski Gość
Dodany dnia 04.05.2024 02:44:04
Pan Kontekstualny

Postów: n^x
Data rejestracji: Zawsze

Polecamy hosting SferaHost.pl
IP: localhost  
Shaolin
Musisz mieć przede wszystkim włączoną obsługę mod-rewrite na serwerze, tworzysz regułę, wg. której będą zamieniane nazwy plików, a potem zamieniasz w plikach odniesienia do innych plików tak, żeby kierowały do plików o nowych nazwach. Więcej jak zawsze na Google :-)
working
 
stamp
Właśnie zamierzam zrobić FURL'a, a mod_rewrite mam włączone na serwerze - jak i większość innych dziwactw Pfft (LIVENET.PL->Prioritaire)
 
Shaolin
Infusion z tego nie zrobisz, ale moda jak najbardziej możesz spróbować - rzecz w tym, że dużo łatwiej skombinować coś takiego na swój użytek, niż wytłumaczyć innym, jak to zrobić :-). Ale próbuj - przetestuję sobie zaraz, czy zadziała na przykładzie jakiegoś niewielkiego modułu, np. artykułów :-)
working
 
Shaolin
Zobacz na stronie Gry Online z mojego podpisu - część podstron ma już zaaplikowane przyjazne URLe :-).
W .htaccess najpierw włączasz Mod Rewrite:
Pobierz kod źródłowy  Rozwiń Kod źródłowy

A potem tworzysz reguły dla poszczególnych plików:
Pobierz kod źródłowy  Rozwiń Kod źródłowy

Podany wyżej fragment zamienia np. articles.php?cat_id=2 na articles-cat-2.html :-).
Potem to już kwestia pozamieniania odniesień do adresów w plikach PHP-Fusion.
working
 
JazOOn
Shaolin napisał/a:
Zobacz na stronie Gry Online z mojego podpisu - część podstron ma już zaaplikowane przyjazne URLe :-).

tak ale nadal w przypadku artów mod pobiera ID artykułu (i FURL wychodzi np. artykul-93.html) a nie jego tytuł (FURL np. tytul-arta.html)
 
Dytryk_z_Bern
Tak Jazoon ale to tylko kwestia stworzenia odpowiednich reguł...
Digital Youth Trained for Rational Yelling and Killing
 
http://www.rzasnia.net
proton
A jak w mój .htaccess wygląda tak:

Pobierz kod źródłowy  Rozwiń Kod źródłowy


To jak mam zmienić??

 
http://www.mortek.pl
SebaZ
istnieje coś takiego jak manual APACHE'a oraz mnóstwo kursów w sieci do tego. Przyda Ci się też znajomość RegEXP, czyli wyrażeń regularnych, żeby poprawnei określać reguły.
Poza tym jak Shaolin już napisała najlepiej jest robić to tylko na swój użytek, bo nigdy nie wiadomo co komu potzrebne i co komu pasuje
Edytowane przez SebaZ dnia 03.03.2006 14:23:29
Zadawanie pytań na forum to nie jest prawo, to jest przywilej, którego każdy może być pozbawiony jeżeli nie będzie umiał z niego korzystać. Nie wymagaj więc natychmiastowej odpowiedzi.
 
stamp
A czy w .htaccess da się stosować jakieś zmienne ustalane z poziomu .php?
----
A jest jakaś konkretna instrukcja do FURL, bo chyba będę zmuszony przerobić z IPB, a nie chcę...
Edytowane przez stamp dnia 03.03.2006 15:39:44
 
Shaolin
stamp: Google :-)
JazOOn: to, czy url będzie wyglądał tak:
artykul-10-sposobow-na-przyjazne-linki.html

czy tak:
artykul-666.html

Nie robi mi osobiście różnicy. W wyszukiwarkach często strona o urlu z przykładu drugiego, ale poprawnie napisana, jest wyżej w wynikach niż źle napisana strona o urlu z przykładu 1. Oczywiście może być też dobrze napisana strona o urlach z przykładu 1 i wtedy będzie wogóle świetnie, ale tak jak jest u mnie też jest ok :P.
working
 
JazOOn
Shaolin napisał/a:
artykul-10-sposobow-na-przyjazne-linki.html

Oczywiście może być też dobrze napisana strona o urlach z przykładu 1 i wtedy będzie wogóle świetnie, ale tak jak jest u mnie też jest ok Pfft.


a jak jest z polskimi znakami? w wypadku gdy znajdują się one w tytule?
 
stamp
usuwa je :( -
Pobierz kod źródłowy  Rozwiń Kod źródłowy
wygląda tak:
Pobierz kod źródłowy  Rozwiń Kod źródłowy
 
SebaZ
bo to też trzeba przewidzieć.. tzreba zmusić serwer zeby adres wpisany tak:
ławka.html został zinterpretowany jako %C5%82awka.html, gdzie ł zostanie zmienione na %C5%82
Zadawanie pytań na forum to nie jest prawo, to jest przywilej, którego każdy może być pozbawiony jeżeli nie będzie umiał z niego korzystać. Nie wymagaj więc natychmiastowej odpowiedzi.
 
stamp
albo żeby ł przerobił na l

A te reguły w .htaccess wywalają mi błąd 500 (wewnętrzny błąd serwera), mod_rewrite mam włączony, a to fragment strony z błędem:
Additionally, a 500 Internal Server Error error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.

Edytowane przez stamp dnia 03.03.2006 17:57:39
 
stamp
OK Już działa, a nawet udało mi się zrobić odnośniki typu:
Pobierz kod źródłowy  Rozwiń Kod źródłowy

dla kategorii o danych:
Nazwa: nazwa kategorii
id kategorii: 10

-------
Można zobaczyć tego FURL'a (nazwa artykułu, forum, kategorii downloadu, newsa w adresie) w akcji na moim portalu (http://stamp.roni.pl). I mój mod przerabia polskie literki i inne znaki (może kiedyś go wyślę na support :D). Przykład:
Nazwa tematu forum i jego id (i id forum):
Pobierz kod źródłowy  Rozwiń Kod źródłowy

Adres:
Pobierz kod źródłowy  Rozwiń Kod źródłowy
...
Jeszcze dokańczam :P
Edytowane przez stamp dnia 03.03.2006 19:59:28
 
SebaZ
no nie ma co.. powinszować.. nawet udało ci sie te reguły ustalić dobrze Smile

P.S. wiesz dlaczego chciałem zmienić ł na kod ASCII ?? bo ja pokusiłbym się o małą modyfikację fusiona, która by wyświetlała arta albo po jego ID albo po jego tytule, oczywiscie odpowiednio przerobionym Smile
Edytowane przez SebaZ dnia 04.03.2006 00:00:21
Zadawanie pytań na forum to nie jest prawo, to jest przywilej, którego każdy może być pozbawiony jeżeli nie będzie umiał z niego korzystać. Nie wymagaj więc natychmiastowej odpowiedzi.
 
crasch
Zgadzam sie z ~SebaZ'em - całkiem niezła robota ~stamp trzymam za Ciebie kciuki :].

pozdro
..i to by było na tyle.
28 listopada 2006
 
SebaZ
stamp napisał/a:
może kiedyś go wyślę na support Grin

nie radzę, nie wiesz na co się porywasz. Jak upierdliwi userzy rzucą się na Ciebie bo będą chcieli żeby Ich linki wyglądały inaczej od twoich ...
Zadawanie pytań na forum to nie jest prawo, to jest przywilej, którego każdy może być pozbawiony jeżeli nie będzie umiał z niego korzystać. Nie wymagaj więc natychmiastowej odpowiedzi.
 
Shaolin
Taa, to może być straszne - zwłaszcza, kiedy dziennie będziesz dostawał 30 maili o treści "nie działa mi twój mod co mam zrobic???" Smile. I nawet się taki nie pofatyguje sprawdzić, czy ma włączony mod-rewrite na serwerze Wink.

Co do friendly urli - świetna robota, ale zjada niektóre znaki - jeśli w temacie masz np. 4+1, to zamieniane jest to na 41 - niby niewielki error, ale zawsze coś Wink.
Aha, i najlepiej byłoby, gdybyś ustawił zmianę adresu z news.php na index.html (a nie newsy.html) - potem są różne problemy z pagerankiem, bo linki kierujące do twojej strony dają pagerank tylko stronie index.html albo index.php (mało kto linkując do ciebie wpisze adres jako http://twoja-stro....html...), więc potem przy wymianie linków są problemy Smile.
working
 
Przejdź do forum:
Created by Arox Copyright (C) 2004
Copyright (C) 2004 - 2018 Ekipa PHP-Fusion.pl